Smutek – książka o nadziei

„A smutek nadal przypomina strach. A może raczej uczucie niepewności. Lub oczekiwania – oczekiwania, że coś się wydarzy.”

Te słowa zapisał autor słynnych „Opowieści z Narnii” Clivie Staples Lewis w książce „Smutek” napisanej po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem.

Doświadczenie straty jest wpisane w życie człowieka. Takiemu doświadczeniu towarzyszą  szczególne emocje: żal, lęk, agresja, poczucie winy, smutek itp. Należą one do grupy uczuć, które nazywamy „uczuciami negatywnymi” a które jest nam bardzo trudno przyjąć i zaakceptować. A jednak w życiu człowieka mają one również pozytywną rolę.

Książka C. S. Lewisa „Smutek” jest uznawana za najlepszą książkę dla ludzi, którzy przeżywają utratę bliskiej osoby, żałobę i smutek. Autor książki sam przeżywający żałobę pokazuje na swoim przykładzie, że smutek jest jednym z podstawowych stanów emocjonalnych i wraz z radością, strachem i złością stanowią trzon świata ludzkich emocji. Książka ta jest szczególnym świadectwem przeżyć, które towarzyszą człowiekowi, gdy traci w swoim życiu to, co miał najcenniejszego. „Ta książka to człowiek emocjonalnie obnażony w swoim Gethsemani. Opowiada o bólu nie do wytrzymania i pustce żalu…” – pisze w wstępie  Douglas H. Greshman. „Smutek” jest książką bardzo szczerą i poruszającą do głębi. Jest napisana w formie dziennika. Nie znajdziemy tam dat, ale relację, jak wyglądają kolejne tygodnie po odejściu ukochanej kobiety. To swoiste pożegnanie z żoną, opowieść o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół i przygotowaniu do własnej śmierci. Czytając smutek stajemy się uczestnikami walki o wiarę i nadzieję, rozpaczliwej próby zaakceptowania Boskich wyroków. „A gdzie tymczasem jest Bóg? (…) zwróć się do Niego w rozpaczliwej potrzebie, kiedy wszelka inna pomoc zawodzi – z czym się spotkasz?  Z drzwiami zatrzaśniętymi przed nosem, zaryglowanymi od wewnątrz”.

„Smutek” to książka wobec, której nie można przejść obojętnie. Stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami dotyczącymi sensu życia, śmierci, cierpienia, obecności Boga, zwątpienia i nadziei. Czytając tę wyjątkową książkę nie znajdziemy tam prostych odpowiedzi, ale wejdziemy wraz z przeżyciami Autora na drogę ku pocieszeniu, które wyraża się w miłości „ Czytanie Smutku to nie tylko dzielenie żałoby Lewisa, ale także jego zrozumienia miłości. To prawdziwe bogactwo”. – przedmowa Madeleine L’Engle

Warto podkreślić, że na podstawie książki i wydarzeń z życia C. S. Lewisa, powstał doskonały, wzruszający i  wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough „Cienista dolina” ze wspaniałymi rolami Anthonego Hopkinsa i Debry Winger.

Przeczytaj również