Ruch w życiu Seniorów

„Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu w ruchu wypoczywać.”

Te słynne słowa wyśpiewał w filmie na podstawie książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa” Piotr Fronczewski.

W miastach i wioskach coraz częściej możemy spotkać miejsca przeznaczone do aktywności fizycznej tzw. zewnętrzne siłownie (na urządzeniach są informacje, jakie ćwiczenia można wykonywać), gdzie między innymi osoby starsze mogą zadbać o swoją sprawność fizyczną. A jest to jak się okazuje sprawa bardzo ważna, bo gimnastyka osób starszych może poprawić ich samopoczucie i stan zdrowia.

Jakie są zalety ruchu w życiu seniorów:

  1. Korzystnie oddziałuje na układy: oddechowy, krążenia, kostno-stawowy i pokarmowy.
  2. Poprawia nastrój.
  3. Zwiększa odporność na stres i regeneruje.

Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia podstawą działań profilaktyczno-leczniczych wśród osób starszych jest regularna aktywność ruchowa. Jednak, jak pokazują wyniki badań, osoby starsze często ograniczają swoją aktywność ruchową do minimum. Co jest przyczyną takiej sytuacji, to m. in. brak motywacji, obawa o stan zdrowia czy brak nawyku aktywnego spędzania czasu. Zaleca się, aby aktywność ruchowa osób starszych obejmowała trzy elementy: ćwiczenia wytrzymałościowe (dla lepszej kondycji), siłowe (dla stabilnej i mocnej sylwetki) i rozciągające (wpływające na dobrą elastyczność więzadeł i ścięgien).

„Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.” Martin Luther King

Ruch oraz aktywny wypoczynek to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. I to bez względu na wiek. W byciu aktywnym również w wieku senioralnym ważna jest jednak regularność, ponieważ tylko systematyczne ćwiczenia wpłyną korzystnie na cały organizm. Bo, jak mówi przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch.”

Przeczytaj również