„Owszem, starość jest okresem, który nie jest łatwy do zrozumienia(…) Najbardziej rozwinięte społeczeństwa poświęcają dużo temu okresowi życia, jednak nie pomagają nam go zinterpretować: oferują „plany pomocy, ale nie wizję życia.” Orędzie papieża Franciszka na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się osobą starszym. Albowiem żyjemy w społeczeństwie, które z dnia na dzień robi się coraz starsze. Starzenie się społeczeństwa polskiego przebiega niezwykle szybko. Już w latach 1990 – 2005 osiągnęliśmy próg zaawansowanej starości demograficznej. Wtedy to udział ludności powyżej 65. roku życia gwałtownie wzrósł z 10,1% do 13,2%. Ma to duży związek ze wzrostem liczby urodzeń tuż po wojnie oraz spadkiem liczby urodzeń w czasach obecnych. Już w 2050 r. Polska stanie się jednym z krajów europejskich z najwyższym współczynnikiem starości, który wzrośnie dwukrotnie i wyniesie ponad 30%.
Z raportu możemy wyczytać, że najwięcej łóżek do przekształcenia, bo powyżej 2,3 tys., resort odnotował w województwie śląskim. Zaś najmniej, bo poniżej 500 w opolskim, lubuskim oraz świętokrzyskim. Analizując możliwości przekształcenia, resort zdrowia wskazał, że szpitale powiatowe charakteryzują się nie tylko dobrą dostępnością geograficzną, ale także szeroką ofertą podstawowych oddziałów. Być może raport stanie się wezwaniem do merytorycznych dyskusji, które doprowadzą do znalezienia dobrych rozwiązań służących każdemu z nas. I choć skutki ekonomiczne starzenia się społeczeństwa są bardzo niebezpieczne, to ufamy że nie braknie funduszy na przekształcanie szpitali i dostosowywanie ich do potrzeb opieki nad osobami starszymi oraz lekarzy, którzy podejmą wyzwanie nie tylko leczenia, ale i towarzyszenia osobom starszym.