Naleśniki z serem

Jak podaje Wikipedia:

Naleśnik – proste danie mączne smażone na patelni.

Nie wiadomo dokładnie, gdzie po raz pierwszy zaczęto przyrządzać naleśniki; prawdopodobnie miało to miejsce już w starożytności. Podaje się je i w Chinach i w Europie. Włosi twierdzą, że wynaleziono je we Florencji skąd w XVI wieku.

Pochodzenie słowa „naleśnik” zwykle objaśniane jest za pomocą dwóch hipotez: 1) źródłem słowa jest wyrażenie przyimkowe – *na lěsě (tzn. „na kracie”; lasa – plecionka z prętów, drewniana krata; rodzaj rusztu do suszenia owoców) – i stąd forma prasłowiańska miałaby postać *nalěsьnikъ; 2) źródłem słowa jest wyrażenie przyimkowe – *na listě (tzn. „na liściu”, czyli byłoby to ciasto pieczone na dużym liściu kapusty; por. czeskie nálesnik – tzn. „chleb pieczony na liściu”; ros. dial. nalistnik – „placek upieczony na liściach kapusty, ciemierzycy lub na blasze”) – i stąd forma prasłowiańska *nalistьnikъ. Niewykluczone, że pierwotnie były obecne oba te wyrazy i nazywały one dwa różne rodzaje wypieku: jeden pieczony na ruszcie, drugi na liściu.

Podane naleśniki można posypać cukrem, cukrem pudrem lub polać sosem choć najczęściej podaje się je z nadzieniem, np. z powidłami pokrojonymi owocami, dżemem, Twarogiem, nutellą lub czasami z parówkami i żółtym serem. Naleśniki podaje się także z farszem mięsnym, warzywnym lub grzybowym oraz z wieloma innymi dodatkami, wtedy jednak po zwinięciu i obsmażeniu nazywa się je krokietami.

Składniki:

Ciasto:

30 g masła

250 g mąki pszennej

2 jajka

250 g mleka

250 g wody

1/2 łyżeczki soli

1/2 łyżeczki cukru

olej do smażenia

Masa serowa:

1 jajko

40 g cukru

1 opakowanie cukru waniliowego

100 g śmietany 12% lub 18%

500 g twarogu pokrojonego na kawałki

Wykonanie naleśników jest proste i powszechnie znane, więc nie będziemy tego opisywać szczegółowo. Można oczywiście dodać ulubione dodatki: rodzynki, owoce i inne oraz odpowiednio przystroić potrawę i koniecznie podać w apetyczny sposób.

Autor: Kazimiera Tarkowska

Przeczytaj również