Zgubiony dowód osobisty, co robić?

Zgubiony dowód osobisty to poważna sprawa, która może się przydarzyć każdemu. To niezwykle stresująca i kłopotliwa sytuacja, która może ograniczyć funkcjonowanie w różnych sferach życia. Co zrobić, jeżeli już dojdzie do najgorszego? Najważniejsze, to nie wpadać w panikę. I postępować zgodnie z procedurą sugerowaną przez Ministerstwo.

Pierwszy krok – unieważnij zgubiony dowód!

Dowód to podstawowy dokument, za pomocą którego można ustalić naszą tożsamość. W przypadku jego braku nie możemy wziąć kredytu i pożyczki, zakupić dowolnego produktu na raty, odebrać przesyłki na poczcie. Jest potrzebny przy zawieraniu umowy z telekomunikacyjnej oraz przy wyjeździe za granicę. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że nasz dowód zostanie zgubiony, trzeba podjąć odpowiednie kroki.

Najpierw należy się upewnić czy dowód nie został zgubiony w miejscu, gdzie byliśmy ostatnio. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, musisz go unieważnić. Jak to zrobić? Powinieneś zgłosić zgubiony dowód osobisty w urzędzie gminy lub przez internet. Narzędzia do zastrzeżenia zgubionego dowodu są dostępne w Biurze Informacji Kredytowej. Usługa jest bezpłatna. Można zastrzec dowód w placówce bankowej, w której posiadamy konto. W przypadku podejrzenia kradzieży dowodu należy udać się na najbliższy posterunek policji.

Zgubiony dowód osobisty za granicą

Jeśli jesteś za granicą powinieneś zgłosić brak dowodu w najbliższym konsulacie (możesz to uczynić listownie, faksem lub osobiście). Warto też zgłosić zgubienie dowodu na miejscowym posterunku policji – bardzo łatwo nasz dowód może paść łupem wszelkiej maści oszustów.

Pracownicy konsulatu powinni okazać pomoc w skontaktowaniu się z rodziną. Należy wypełnić odpowiednie dokumenty i wyrobić tzw. Emergency Travel Document (ETD). Będzie on pełnił funkcje zastępczego dowodu osobistego, pozwoli załatwić wszystkie niezbędne sprawy i legalnie powrócić do domu. Należy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i dokonać zastrzeżenia dokumentu. Nie będzie on wtedy ważny dla wszystkich polskich instytucji.

Dodatkowa usługa – tymczasowe zawieszenie dowodu!

Jeżeli jesteś posiadaczem e-dowodu wydanym po 4 marca 2019, możesz skorzystać z nowej usługi i „zawiesić” swój dowód! Ta usługa jest dostępna, gdy uważamy, że nasz dowód jeszcze się odnajdzie. Możesz po prostu czasowo zawiesić swój dowód np. na okres 14 dni kalendarzowych i w odpowiednim momencie, jeśli on się odnajdzie, po prostu zrezygnować z opcji „zawieszenie”. Dzięki temu wariantowi nikt niepowołany nie będzie mógł skorzystać z dowodu w tym okresie. Jeżeli nie cofniesz „zawieszenia”, po okresie 14 dni, twój dowód zostanie unieważniony przez odpowiedni organ.

Wniosek o nowy dowód

Co zrobić, jeżeli nie odnaleźliśmy dowodu i nie ma już najmniejszych szans na jego odzyskanie. W tej sytuacji należy wyrobić nowy dokument. Pierwszy krok to złożenie wniosku. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie (to jedyna część, za którą zapłacimy). Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Gdy odbierzesz nowy dowód, nie musisz już uiszczać żadnej opłaty. Warto jednak podkreślić, że dowód osobisty to bardzo ważny dokument, którego trzeba pilnować. Nie można wyrabiać nowego dokumentu co kilka tygodni czy nawet miesięcy. Natomiast każde zagubienie dowodu to potencjalne ryzyko nieprzewidzianych i kłopotliwych konsekwencji prawnych czy finansowych.

Autor: ks. Sławomir Bednarski

Przeczytaj również