Terapia solami wg dra Wilhelma Schusslera

Autor terapii solami dr Wilhelm Heindrich Schussler (ur. 21 sierpnia 1821 r. – zm. 30 marca 1898 r.) niemiecki lekarz, autor koncepcji o stosowaniu biochemicznych soli mineralnych w leczeniu.

Jego teoria opiera się na dość prostym i prozaicznym założeniu, że każdy organizm, także ludzki, składa się z ogromnej liczby komórek. To komórki właśnie stały się przedmiotem zainteresowania omawianego autora. Skoro cały organizm jest złożony z niezliczonej liczby komórek, a każda choroba zaczyna się od choroby czy patologii jednej komórki, to leczenie człowieka w każdej chorobie oraz profilaktyka przed chorobami rozpoczyna się od dbałości o pojedynczą komórkę. Jeśli uda się zachować przy zdrowiu jedną komórkę w konkretnym organizmie to uda się także zadbać o większą liczbę komórek każdego organu, a nawet wszystkie komórki całego człowieka.

Założenia były proste

Teoria dra Schusslera miała jedno założenie, które stało się początkiem poszukiwań, żeby zrezygnować z wielu różnych leków, na różne choroby i dolegliwości, a znaleźć lek czy terapię uniwersalną, dla wszystkich jednostek chorobowych. Celem teorii doktora Wilhelma miało być ograniczenie koniecznych medykamentów do absolutnego minimum i tymi kilkoma lekami móc leczyć każdą chorobą. Po gruntownym zgłębieniu tematu funkcjonowania komórkowego człowieka autor doszedł do przekonania, że niezbędne w życiu i prawidłowym działaniu każdej komórki mają sole mineralne. Wystarczy więc znaleźć, na każdą konkretną dolegliwość, taką mieszankę lub zestaw składników mineralnych, aby funkcjonowanie na poziomie komórkowym wróciło do prawidłowych i właściwych paramentów, a z czasem cały organizm wróci do pełni sił i zdrowia.

Absolutnie ciekawą stała się droga dojścia do proponowania konkretnych proporcji leczenia poszczególnych chorujących organów. Otóż dr Schussler skorzystał z popiołu pozyskanego w krematorium po spaleniu ciała ludzkiego. Przeanalizował skład i doszedł do wniosku ogólnego, że każdy pierwiastek soli mineralnych występuję w organizmie w określonej i stabilnej ilości. Niedobór jakiegokolwiek składnika mineralnego z czasem prowadzi do zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu jednej komórki, z czasem ilość zaburzonych komórek rośnie powodując chorobę. Wg autora opisywanej teorii wystarczyło by podać doustnie określoną ilość składników, odpowiednio dopasowanych do konkretnego organizmu. Praca każdej komórki by wróciła do normy, a co za tym idzie cały organizm wróciłby do zdrowia.

Jak lepiej przyswajać?

Kolejnym i ważnym elementem w terapii solami było wg doktora to, że organizm któremu brakuje poszczególnych soli mineralnych, ma trudność w absorbowaniu tych mikro i makro elementów z pokarmu i z tą opornością należy sobie jakoś poradzić. Po wielu badaniach autor doszedł do przekonania, że rozcieńczenie soli mineralnych, aż do śladowych, wręcz homeopatycznych parametrów spowoduje lepsze przyswajanie tychże soli mineralnych przez poddawany kuracji organizm. Testy kliniczne na pacjentach przeprowadził dr Schussler z dużym sukcesem. Wybrał 12 konkretnych soli mineralnych, które wykorzystywał do codziennej terapii. są to:

  1. chlorek potasu,
  2. chlorek sodu,
  3. ditlenek krzemu,
  4. fluorek wapnia,
  5. fosforan magnezu,
  6. fosforan potasu,
  7. fosforan sodu,
  8. fosforan wapnia,
  9. fosforan żelaza (III),
  10. siarczan potasu,
  11. siarczan sodu,
  12. siarczan wapnia.

Z czasem zostawił jedynie 11 z nich, rezygnując z siarczanu wapnia i je wprowadzał do kuracji poszczególnych chorych. Po śmierci autora terapii, jego uczniowie i następcy powrócili znów do 12 soli mineralnych tworzących komplet niezbędnego zestawu, który zapewni zdrowie każdej komórce człowieka, a tym samych całemu człowiekowi.

Dużym atutem terapii solami jest brak skutków ubocznych. Może wprawdzie dojść do błędnego ich zastosowania, ale to nie jest szkodliwe czy niebezpieczne dla organizmu. Komórki wykorzystają to, czego w danym momencie potrzebują, nadmiar jest wydalany z organizmu. Zatem brak przeciwwskazań oznacza, że mogą być stosowane w każdym przypadku, jednak w niektórych sytuacjach są szczególnie zalecane, m.in. w przypadku: zaparć, kłopotów trądzikowych, bólów głowy. Okazuje się, że sole łagodzą także przebieg różnych chorób, od grypy, astmy, nadciśnienia, zwyrodnienia czy zapalenia stawów aż po zaburzenia psychiczne.

Suplementy współcześnie

Terapia solami dra Wilhelma Schusslera jest ciekawą i bardzo prostą w zastosowaniu. Rozwinęła się ona także w jakiejś formie w XXI wieku jako suplementacja. Powszechnie bowiem uważa się dziś, że każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonego zestawu składników. Dziś nie tylko przyjmuje się sole mineralne ale i inne składniki, np. witaminy. Wydaje się jednak, że przy takiej różnorodności jednostek chorobowych stosowanie kilku zaledwie leków może być współcześnie trudne. Ogromną zaś wartość mają badania i wnioski, wysnute przez omawianego autora, w profilaktyce zdrowotnej, której celem jest zapobieganie powstawaniu jakiejkolwiek choroby. Organizm, któremu dostarcza się zbilansowany zestaw składników odżywczych i któremu daje się możliwość właściwego funkcjonowania i regeneracji znacznie rzadziej choruje, a konkretny człowiek ma szanse żyć dłużej.

ks. Sławomir Bednarski

Przeczytaj również