Pląsać może każdy – terapia tańcem

Taniec jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej dla seniorów. Jest też formą terapii i środkiem antydepresyjnym. Taniec poprawia samopoczucie, pozwala uwolnić się od codziennych napięć, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich, które są bardzo potrzebne w starszym wieku.

Terapia tańcem jest nie tylko doskonałym i skutecznym lekiem, ale też formą rekreacji. Poruszanie się w takt muzyki odpręża, redukuje napięcie mięśniowe oraz daje poczucie kontroli nad własnym ciałem, a także pozwala uwolnić i odreagować nagromadzone emocje.

Taniec wpływa pozytywnie nie tylko na układ ruchowy, ale i na układ krążenia, oddechowy, pokarmowy, nerwowy, oraz przemianę materii. Tańcząc dotleniamy wszystkie komórki ciała, poprawiamy krążenie krwi, elastyczność stawów. Zwiększa się wydolność płuc , wzmaga praca jelit, oraz koordynacja ruchów.

Taniec to bardzo dobry lek przeciwdepresyjny, który zwalcza stres. Pobudza on wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój, dodają chęci do życia oraz wyzwalają ukrytą energię. Emocje pojawiające się podczas tańca powodują, że organizm człowieka mobilizuje się i pozwala to na wykonywanie coraz trudniejszych zadań ruchowych.

Terapia tańcem to dobry sposób i skuteczny lek na przedłużenie młodości seniorów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia w takt muzyki, stosownie do wieku i możliwości ruchowych przynoszą maksimum efektu i są jednym ze środków profilaktyki gerontologicznej.

Małgorzata Śluga

Przeczytaj również