Zaburzenia nastroju – depresja

Depresja jest zaburzeniem, które coraz częściej jest rozpowszechniane we współczesnym społeczeństwie. Ofiarami tej choroby stają się osoby bardzo młode oraz starsze. Z danych, które podaje Światowa Organizacja Zdrowia (Word Health Organization) wynika, że na depresje choruje ok. 350 milionów ludzi na całym świecie.

Czym jest depresja?

Depresja, czyli zespół zaburzeń aktywności człowieka przez długi czas, który prowadzi do upośledzenia i utrudnienia prawidłowego funkcjonowania człowieka. Osoba chora jest przewlekle smutna, nic nie sprawia uśmiechu na jej twarzy. Ma problemy z myśleniem, wykazuje wolniejsze ruchy. Zmienia się również reakcja takich osób na różne sytuacje, ma problemy z rozpoznawaniem czy też zapamiętywaniem faktów i sytuacji.

Depresja u seniora może być spowodowana nie tylko przez chorobę czy złe samopoczucie. Innym czynnikiem przyczyniającym się do występowania tego schorzenia są również traumatyczne przeżycia z przeszłości, niepoprawne relacje rodzinne lub całkowity brak krewnych. Senior przeważnie gorzej czuje się rano, zaś pod wieczór jego stan ulega poprawie, jednak nadal nie odczuwa radości. Osoby starsze z niechęcią mówią o swoim samopoczuciu, często próbują zamaskować swój zły stan psychiczny, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zmian funkcjonowania takich jak:

  • Zaniedbywanie ważnych spraw
  • Brak zainteresowania otoczeniem
  • Zmiany wagi ciała (spadek lub wzrost masy ciała)
  • Zaburzenia snu

Osoby, które cierpią na depresje próbują zamaskować objawy choroby innymi schorzeniami. Często skarżą się na różne dolegliwości m.in.:

  • Zaburzenia snu
  • Bóle migrenowe
  • Choroby układu pokarmowego
  • Zaburzenia oddychania

Próby samobójcze

U chorego na depresje częstym problemem jest występowanie myśli samobójczych. Chory może mieć po prostu chęć zwrócenia na siebie uwagi, natomiast nie należy tego lekceważyć. Osoba cierpiąca na tego typu zaburzenia może również nie mówić o tym wprost, może dawać różnego rodzaju sygnały np. sporządzi testament, znajdzie nowy dom dla zwierzęcia lub pożegna się z rodziną. Niepokojącym objawem u osoby, która przez dłuższy okres czasu cierpiała na depresję jest nagła poprawa nastroju. Osoba zmagająca się z depresją może cieszyć się, że po dłuższym czasie znalazła wyjście z zaistniałej sytuacji.

Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję?

Depresja jest chorobą, która jest całkowicie uleczalna. W tej sytuacji należy poddać się pomocy specjalisty. Sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z tym schorzeniem, jednakże przy pomocy specjalisty i odpowiednich lekach są duże szanse na powrót do zdrowia. Warto pamiętać, że aby stwierdzić depresję, musimy wiedzieć, że stan przygnębienia i spadku formy utrzymuje się co najmniej przez dwa tygodnie bez przerwy. Dobrze, by opiekun, lub członek rodziny seniora umieli w odpowiednim momencie zasugerować osobie starszej i lekarzowi, że potrzebna jest wizyta u psychologa lub psychiatry.

Małgorzata Śluga

Przeczytaj również