Spadające liście

Listopad to miesiąc ostatnich spadających z drzew liści. Minęła już feeria kolorów na drzewach. Przeszliśmy od młodych zielonkawych pączków, pierwszych liści, przez soczystą zieleń dorodnych liści, piękne kwiaty po owoce i uświadamiającą przemienianie paletę czerwieni i brązu więdnącej jesiennej przyrody. Cykl życia zatacza koło.

Wszystko ma swój czas

Niebawem nastanie czas zimowego odpoczynku roślinnego życia. Jednak w lesie, parkach, na polach widać także miejsca, z których wycięte zostały drzewa, wyrwane przedwcześnie rośliny. Nie było im dane doczekać nostalgicznej jesieni. Nie było im dane do końca wydać owoców.

Zmieniająca się przyroda uświadamia nam zmiany dotyczące życia każdego człowieka. Każdy z nas był dzieckiem, każdy był młodym, wielu dożyło dorosłości ale nie wszystkim dane jest cieszyć się jesienią życia i zbieraniem dorobku wcześniejszych lat pracy. Czyż więc nie mamy z czego się cieszyć? Nam dane jest korzystać z każdego kolejnego dnia.

Bądź dobry dla innych

Nam dane jest ubogacać się dobrocią i miłością kochanych ludzi. Nam dane jest cieszyć się z uroków życia. I chociaż sił ubywa, wyeksploatowany długotrwałą pracą organizm daje o sobie znać różnorodnymi schorzeniami, które niespodziewanie nawiedzają seniorów, to jednak warto doceniać dar czasu, który jest nam dany.

Najgorsze, co człowiek może zrobić, to wciąż narzekać i koncentrować się na tym, co złe, obciążające i trudne. Każdy dzień przynosi nam różnorodne wyzwania. Nie da się uniknąć trosk i nie mamy do końca wpływu na nasz stan zdrowia. Lecz to, co najważniejsze, to umiejętność czerpania radości i satysfakcji z tego, co jest nam dane. Warto pomyśleć o tym, co sprawia mi radość. Czy w moim życiu dostrzegam wartości, które mnie ubogacają? Czy doceniam miłość, bliskość i życzliwość ludzi, którzy ze mną żyją?

Najbliżsi nie tylko od święta

Małżonek, dzieci, wnuki, sąsiedzi, przyjaciele a może jest to przypadkowo napotkana osoba. Warto docenić dobro, które staje się naszym udziałem każdego dnia. Doceniając bowiem szanujemy a szanując lepiej z tego daru korzystamy. Przecież wszystko, co mamy cieszy nas wtedy, gdy można z tego korzystać wraz z innymi. Najpiękniejsze wnętrza nabierają blasku dopiero wtedy, gdy są w nich życzliwi sobie i kochający się wzajemnie ludzie. Najpiękniejsze stroje dodają uroku wtedy, gdy można się w nich zaprezentować w gronie przyjaciół. Najbardziej suto zastawiony stół cieszy wybornymi potrawami, gdy do niego zasiadają przyjaciele.

Dlatego cieszmy się każdym dniem i doceniajmy ludzi, którzy są obok nas. Wielu z naszych bliskich już odeszło do wieczności i za nimi tęsknimy. Nam dane jest cieszyć się kolejną w życiu jesienią. Nam dane jest spoglądać na spadające kolejny raz z drzew liście. Nam dane jest poczuć podmuch listopadowego wiatru na twarzy.

Każdy dzień to dar – doceń go

Doceniajmy zatem każdy dzień i chciejmy dostrzec dobro, które jest złożone w naszych dłoniach. Nie wiemy bowiem kiedy prawda o spadających liściach dotknie nas samych.

Ks. Radosław Rychlik

Przeczytaj również